• RENKLİ TAŞLARIN İZİNDE GAZİANTEP-ANTAKYA  

   

  Tur Takvimi Çok Yakında Duyurulacaktır

  750.00 TL


   
  Gaziantep’den Antakya’ya, Samsatlı mozaik ustalarının binlerce yıllık eserlerinin izinde…

  Anadolu’nun şüphesiz en verimli topraklarında bugünlerde sadece bereket değil, tarih fışkırıyor. Arkeologların tarih bulmacasının eksik kalmış kısımlarını bulduğu topraklarda, Gaziantep’den Antakya’ya dünyanın en eski sanat dallarından biri olan mozaiğin öyküsünü hep birlikte incelemeye gidiyoruz.
  Zeugma kurtarma kazılarının başlangıcından son noktasına kadar çalışmış olan mozaik uzmanı Doç. Dr. Mehmet Önal ile güneş’in aydınlattığı Fırat kıyısında başlayacağımız yolculuğumuzda Anadolu’nun kültürel mozaiğine katkıda bulunmuş birçok medeniyeti inceleyerek dünyanın en önemli mozaik müzelerini gezeceğiz. Fırat’ın taşıdığı rengarenk taşlardan elde edilen ufak mozaik tanecikleriyle yapılan görkemli tasvirleri incelerken sizleri binlerce yıl önceki antik kentlerde yolculuğa çıkmaya davet ediyoruz. Turumuz sırasında ayrıca dünyanın en önemli antik çağ heykel atölyelerinden biri olan Yesemek’ten Roma dönemi tünellerine, Antakya’nın doğal güzelliklerinden, Hıristiyanlığın en önemli kiliselerinden St. Pierre’ye kadar Anadolu’nun kültür mozaiğini daha da yakından inceleme fırsatı yakalayacağız. Bu özel gezide sizleri arkeolojiye dokunmaya çağırıyoruz.


  Guzergah

   

  1. Gün     23 Kasım 2012, Cuma 
   
  Zeugma / Halfeti / Rum Kale
   
  Sabah saatlerinde Gaziantep Havalimanı’nda buluştuktan sonra Zeugma antik kentine doğru yola çıkıyoruz. Aracımızda Antep çörekleriyle birlikte çaylarımızı yudumlarken uzun yıllar Zeugma kazılarında çalışmış olan arkeolog Mehmet Önal’dan kentle ilgili bilgiler alıyoruz. Birecik Baraj gölünün kıyısında, yeni Belkıs köyünün yakınında kurulmuş kent, Büyük İskender’in generallerinden Selevkos I. Nikator tarafından M.Ö. 300’de, Büyük İskender’in askerlerinin Fırat’ı geçtiği yerde Selevkeia Euphrates ismiyle kuruldu. Nikator, Nehrin doğu kıyısına da eşi Apama’dan esinlenerek Apameia adına başka bir kent daha kurdu. Ticari ve askeri bir kent olan Zeugma, M.S. 2-3 yüzyılda oldukça zengin bir kent haline geldi. Zenginliğin göstergesi olarak kent yapıları rengarenk mozaiklerle bezendi. Bu maddi ve kültürel zenginliğin en önemli örneklerini gezimiz sırasında birlikte inceleyeceğiz. 
  Birecik’deki öğle yemeğimizde sadece Fırat ve Dicle nehirlerinde yetişen Şabut balığını tadıyoruz. Öğle yemeğinin ardından, yaklaşık bir saatlik yolculuk sonrası Halfeti’ye ulaşıyoruz. Göle dönüşen zümrüt renkli Fırat nehri, sular altında kalan köyler ve tarihi kalıntıların manzarasında tekne ile Rumkale’ye geçiyoruz. Ve günün sonunda Gaziantep’deki otelimize gidiyoruz. Konaklama ve akşam yemeğimiz şehir merkezindeki otelimizde.

  2. Gün     24 Kasım 2012, Cumartesi
   
  Zeugma Mozaik Müzesi/ Yesemek Heykel Atölyesi
   
  Sabah kahvaltımızın ardından otelden ayrılıp günün en keyifli ve öğretici deneyimini yaşayacağımız Zeugma Mozaik Müzesi’ne gidiyoruz. Zeugma Müzesi çağdaş müzecilik anlayışının ülkemizdeki şüphesiz en önemli örneklerinden bir tanesi. Müze, arkeolojik veriler ışığında hazırlanan senaryoya uygun olarak düzenlenmiş. Böylelikle ziyaretçilerini Zeugma antik kentinde bir zaman yolculuğuna davet ediyor.
  Müzede, Birecik Barajı kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan Okeanos ve Tethys Mozaiği, Poseidon Mozaiği, Akhileus Mozaiği gibi antik çağa ait birbirinden değerli eserleri görürken, Çingene Kızı gibi dünyaca tanınmış eşsiz bir eseri ziyaret etme ve detaylı bilgi alma şansını yakalayacağız.

  Bu güzel saatlerin ardından öğle yemeğinde Gaziantep mutfağının birbirinden güzel yemeklerini tadıyoruz. Yemeğin ardından Anadolu’nun bizlere sunduğu başka bir tarihi zenginliğe, dünya’nın en büyük açık hava heykel atölyesi Yesemek’e doğru yola çıkıyoruz. Burada sayıları yüzleri bulan bazalttan yapılmış sfenks, dağ tanrısı ve anıtsal aslan heykellerinin tarihi sürecini dinledikten ve bölgeyi gezdikten sonra Antakya’ya gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklamamız Antakya’daki otelimizde.


  3. Gün     25 Kasım 2012, Pazar
   
  Harbiye Şelaleleri / Titus Tünelleri / St. Pierre Kilisesi / Antakya Mozaik Müzesi 
   
  Sabah kahvaltımızın ardından erken saatlerde otelimizden ayrılarak Harbiye Şelaleleri’ni Apollon ve Daphne’nin öyküsünü dinleyerek geziyoruz. Bu doğal güzelliklerin fotoğrafını çektikten sonra, Titus zamanında, M.S. 81 yılında tamamlanan yaklaşık 1,5 km uzunluğundaki Titus Tünelleri’ne gidiyoruz. 
  Titus tünellerini gezdikten sonra öğle yemeği için şehir merkezine gidiyoruz. Öğle yemeğinin ardından turumuza adını veren mozaikleri görmek için Asi Nehrinin (Orantes) yanı başında yer alan Hatay Arkeoloji Müzesine  gidiyoruz. Buradaki mozaiklerin çıkarıldıkları yerleri ve mitolojik öykülerini mozaik konusundaki uzman hocamız arkeolog Mehmet Önal'dan dinliyoruz. Antakya şehir merkezindeki kısa serbest zamanın ardından aracımıza binip havalimanına gidiyoruz.
   
  Bir sonraki arkeoloji turumuzda bir araya gelmek üzere vedalaşıyoruz.

  ** Bu tur, Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin bilgi birikimi ve tecrübesiyle Aktüel Arkeoloji TRAVEL tarafından hazırlanmıştır. Turun operasyonu Antonina Turizm tarafından gerçekleştirilmektedir. 
   

  B

   
   

   

  İçerikler

   

  Fiyat:
  Çift kişilik odada kişi başı : 750TL
  Tek kişilik oda farkı : 120 TL
  0–6 yaş çocuk fiyatı : 350 TL
  7–12 yaş çocuk fiyatı : 550TL
   
  Fiyata dâhil olan hizmetler:
  * Otellerde iki gece konaklama (sabah kahvaltıları-akşam yemekleri)
  * Gezi boyunca konforlu araç ile ulaşım.
  * Halfeti’deki tekne turu
  * Araçtaki ikramlar 
  * Seyahat sigorta paketi. (65 yaş üzeri misafirlerimize sigorta sürpirim farkı yansıtılacaktır.)
  * Otoban ve otopark ücretleri
  * Bilgi notları
   
  Fiyata dâhil olmayanlar:
  * Öğle yemekleri
  * Otel ekstraları
  * Yemeklerde alınan içecekler
  * İstanbul/Gaziantep - Hatay/İstanbul uçak biletleri
  * Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri 
   
  Uçuş bilgileri:
  Gidiş: 03 Mayıs 2013 / İstanbul Atatürk Havalimanı THY - saat: 06.20 İstanbul –Gaziantep
  Dönüş: 05 Mayıs 2013 / Hatay Havalimanı THY – saat: 18.00 Hatay-İstanbul
  *Farklı şehirlerden gelecek arkeoloji tutkunu misafirlerimizle Gaziantep Havalimanında buluşacağız.
   
  Notlar:
  * Tura son kayıt tarihi 19 Nisan 2013, Cuma günüdür.
  * Gideceğimiz bölgenin coğrafi koşullarına ve hava şartlarına uygun giysi ile tura gelinmesi rica olunur.
  * Tur kaydı ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tur katılım sözleşmesi” imzalanması gerekmektedir. 
  * Mücbir sebepler dışında “Tur katılım sözleşmesi”nde yer alan iptal-iade koşulları geçerlidir.
  *  65 yaş üzeri misafirlerimizin sigortadan oluşan sürprim farkı fiyata yansıtılacaktır.
  * Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir. Turumuz en az 16 yetişkin misafirin katılımı ile gerçekleşir.
  * Araçlarımızda koltuk numarası özel bir sağlık problemi olmadıkça kayıt sırasına göre verilmektedir.
  * Acentemiz zorunlu durumlarda tur içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.
   

  Uçak ve Visa

   

  Uçuş bilgileri:
  Gidiş: 03 Mayıs 2013 / İstanbul Atatürk Havalimanı THY - saat: 06.20 İstanbul –Gaziantep
  Dönüş: 05 Mayıs 2013 / Hatay Havalimanı THY – saat: 18.00 Hatay-İstanbul
  *Farklı şehirlerden gelecek arkeoloji tutkunu misafirlerimizle Gaziantep Havalimanında buluşacağız.
   

  Oteller

  Yorumlar

  Okuma Listesi

  Sosyal Ağ

  Dosyalar (1)

   
  AKTÜEL ARKEOLOJİ TRAVEL 0212 244 25 02, info@aktuelarkeolojitravel.com Ana Sayfa | Kurumsal | İletişim